- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Outer Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Flanged |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 130 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 126000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Dynamic Load Rating | 124000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 60 mm |
| Weight | 3.978 LB |
| EAN or UPC | 29176071140 |

