- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Removable Outer Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 86000 N |
| Dynamic Load Rating | 87000 N |
| I.D. | 50 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Flanged |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 110 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 2.52 LB |
| EAN or UPC | 29176023866 |

