- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 80 mm OD x 21 mm Wide
- Removable Outer Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 8000 rpm |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Flanged |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 35 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 47000 N |
| Dynamic Load Rating | 49500 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 80 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 1.059 LB |
| EAN or UPC | 29176090189 |

