- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Removable Outer Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| O.D. | 72 mm |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Static Load Rating [Max] | 35000 N |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Flanged |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| I.D. | 30 mm |
| Dynamic Load Rating | 38500 N |
| Weight | 0.796 LB |
| EAN or UPC | 29176024542 |

