- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Removable Outer Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 122000 N |
| I.D. | 80 mm |
| Dynamic Load Rating | 106000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Flanged |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 140 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| End Type | Open End |
| Weight | 3.316 LB |
| EAN or UPC | 29176068942 |

