- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Removable Outer Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 75000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 110 mm |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 22 mm |
| I.D. | 60 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Dynamic Load Rating | 68500 N |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Flanged |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 1.837 LB |
| EAN or UPC | 29176068935 |

