- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Removable Outer Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 21 mm |
| O.D. | 100 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Enclosure | Open |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 62500 N |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Flanged |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 55 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 1.42 LB |
| EAN or UPC | 29176023927 |

