- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 90 mm OD x 20 mm Wide
- Removable Outer Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 20 mm |
| I.D. | 50 mm |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Flanged |
| O.D. | 90 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 7100 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 51000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 48000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 1.089 LB |
| EAN or UPC | 29176068928 |

