- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 80 mm OD x 18 mm Wide
- Removable Outer Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 80 mm |
| Outer Ring Width | 18 mm |
| I.D. | 40 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 43000 N |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Flanged |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 43500 N |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 10000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 0.84 LB |
| EAN or UPC | 29176068911 |

