- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Removable Outer Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 62 mm |
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| Dynamic Load Rating | 23500 N |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| I.D. | 30 mm |
| Static Load Rating [Max] | 21500 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| End Type | Open End |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Flanged |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Weight | 0.472 LB |
| EAN or UPC | 29176023941 |

