- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Removable Outer Ring - Flanged
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 52 mm |
| Dynamic Load Rating | 17700 N |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Flanged |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| I.D. | 25 mm |
| Static Load Rating [Max] | 15700 N |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 13000 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Weight | 0.307 LB |
| EAN or UPC | 29176069802 |

