- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Static Load Rating [Max] | 138000 N |
| O.D. | 140 mm |
| I.D. | 55 mm |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 139000 N |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 5.549 LB |
| EAN or UPC | 29176071058 |

