- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 89000 N |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 110 mm |
| I.D. | 40 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 95500 N |
| End Type | Open End |
| Weight | 2.954 LB |
| EAN or UPC | 29176071041 |

