- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 100 mm OD x 25 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| O.D. | 100 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 75500 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Oil | 8000 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 69000 N |
| Precision Ground | Yes |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 35 mm |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Weight | 2.189 LB |
| EAN or UPC | 29176028298 |

