- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 30 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 9500 rpm |
| O.D. | 90 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 62500 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Static Load Rating [Max] | 55000 N |
| Weight | 1.645 LB |
| EAN or UPC | 29176071034 |

