- Cylindrical Roller Bearing
- 120 mm ID x 260 mm OD x 55 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 120 mm |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| End Type | Open End |
| Precision Ground | Yes |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 2800 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Outer Ring Width | 55 mm |
| O.D. | 260 mm |
| Dynamic Load Rating | 450000 N |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Static Load Rating [Max] | 510000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 31.552 LB |
| EAN or UPC | 29176051722 |

