- Cylindrical Roller Bearing
- 105 mm ID x 225 mm OD x 49 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 3200 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Dynamic Load Rating | 320000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Outer Ring Width | 49 mm |
| Static Load Rating [Max] | 360000 N |
| I.D. | 105 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2600 rpm |
| O.D. | 225 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 18.957 LB |
| EAN or UPC | 29176032899 |

