- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 265000 N |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| Dynamic Load Rating | 240000 N |
| I.D. | 90 mm |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| O.D. | 190 mm |
| Weight | 12.624 LB |
| EAN or UPC | 29176032882 |

