- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Static Load Rating [Max] | 228000 N |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Dynamic Load Rating | 212000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| O.D. | 180 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| I.D. | 85 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 11.728 LB |
| EAN or UPC | 29176032875 |

