- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Static Load Rating [Max] | 207000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 80 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 170 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Dynamic Load Rating | 190000 N |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 8.367 LB |
| EAN or UPC | 29176051623 |

