- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Static Load Rating [Max] | 168000 N |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| O.D. | 150 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| I.D. | 70 mm |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| End Type | Open End |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 6.377 LB |
| EAN or UPC | 29176051609 |

