- Cylindrical Roller Bearing
- 65 mm ID x 140 mm OD x 33 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 140 mm |
| Static Load Rating [Max] | 139000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Outer Ring Width | 33 mm |
| Dynamic Load Rating | 135000 N |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| I.D. | 65 mm |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 5.256 LB |
| EAN or UPC | 29176051593 |

