- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 130 mm OD x 31 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 60 mm |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Static Load Rating [Max] | 126000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 4800 rpm |
| Outer Ring Width | 31 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5600 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 130 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 124000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Enclosure | Open |
| Weight | 3.88 LB |
| EAN or UPC | 29176032851 |

