- Cylindrical Roller Bearing
- 50 mm ID x 110 mm OD x 27 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 86000 N |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 6700 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 87000 N |
| I.D. | 50 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| O.D. | 110 mm |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 5600 rpm |
| Outer Ring Width | 27 mm |
| Weight | 2.423 LB |
| EAN or UPC | 29176051562 |

