- Cylindrical Roller Bearing
- 40 mm ID x 90 mm OD x 23 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 23 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 57000 N |
| Limiting Speed - Oil | 8500 rpm |
| I.D. | 40 mm |
| O.D. | 90 mm |
| Dynamic Load Rating | 58500 N |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Grease | 6700 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| End Type | Open End |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 1.393 LB |
| EAN or UPC | 29176051548 |

