- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 72 mm OD x 19 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 72 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 8500 rpm |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 38500 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 35000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| I.D. | 30 mm |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Weight | 0.856 LB |
| EAN or UPC | 29176032813 |

