- Cylindrical Roller Bearing
- 160 mm ID x 290 mm OD x 48 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Machined Brass Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 290 mm |
| Static Load Rating [Max] | 570000 N |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 430000 N |
| Outer Ring Width | 48 mm |
| Limiting Speed - Grease | 2200 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| End Type | Open End |
| I.D. | 160 mm |
| Cage Material | Machined Brass |
| Limiting Speed - Oil | 2600 rpm |
| Weight | 30.889 LB |
| EAN or UPC | 29176398162 |

