- Cylindrical Roller Bearing
- 140 mm ID x 250 mm OD x 42 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Outer Ring Width | 42 mm |
| End Type | Open End |
| O.D. | 250 mm |
| Enclosure | Open |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 297000 N |
| Limiting Speed - Grease | 2400 rpm |
| I.D. | 140 mm |
| Limiting Speed - Oil | 3000 rpm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Static Load Rating [Max] | 375000 N |
| Weight | 17.598 LB |
| EAN or UPC | 29176051517 |

