- Cylindrical Roller Bearing
- 120 mm ID x 215 mm OD x 40 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 120 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Oil | 3400 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 215 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Grease | 3000 rpm |
| Enclosure | Open |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 248000 N |
| Static Load Rating [Max] | 299000 N |
| Weight | 12.254 LB |
| EAN or UPC | 29176051494 |

