- Cylindrical Roller Bearing
- 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| Limiting Speed - Grease | 3200 rpm |
| Enclosure | Open |
| Dynamic Load Rating | 229000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Precision Ground | Yes |
| Limiting Speed - Oil | 3800 rpm |
| I.D. | 110 mm |
| O.D. | 200 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 272000 N |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 10.093 LB |
| EAN or UPC | 29176051487 |

