- Cylindrical Roller Bearing
- 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Precision Ground | Yes |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 100 mm |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| O.D. | 180 mm |
| Static Load Rating [Max] | 217000 N |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| End Type | Open End |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Dynamic Load Rating | 183000 N |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 7.273 LB |
| EAN or UPC | 29176032783 |

