- Cylindrical Roller Bearing
- 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 152000 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Limiting Speed - Oil | 4800 rpm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 90 mm |
| O.D. | 160 mm |
| Static Load Rating [Max] | 178000 N |
| Weight | 5.034 LB |
| EAN or UPC | 29176032769 |

