- Cylindrical Roller Bearing
- 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Limiting Speed - Grease | 4300 rpm |
| Enclosure | Open |
| Precision Ground | Yes |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 120000 N |
| I.D. | 85 mm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 140000 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 150 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Weight | 4.065 LB |
| EAN or UPC | 29176051449 |

