- Cylindrical Roller Bearing
- 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 106000 N |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Static Load Rating [Max] | 122000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 140 mm |
| Limiting Speed - Oil | 5300 rpm |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| I.D. | 80 mm |
| Limiting Speed - Grease | 4500 rpm |
| End Type | Open End |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Weight | 3.198 LB |
| EAN or UPC | 29176028281 |

