- Cylindrical Roller Bearing
- 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 24 mm |
| End Type | Open End |
| Limiting Speed - Oil | 6300 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 95000 N |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 83500 N |
| Precision Ground | Yes |
| O.D. | 125 mm |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| I.D. | 70 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Weight | 2.459 LB |
| EAN or UPC | 29176032752 |

