- Cylindrical Roller Bearing
- 60 mm ID x 110 mm OD x 22 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 22 mm |
| I.D. | 60 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Precision Ground | Yes |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. | 110 mm |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Limiting Speed - Oil | 7100 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Dynamic Load Rating | 68500 N |
| Static Load Rating [Max] | 75000 N |
| Limiting Speed - Grease | 6000 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Weight | 1.991 LB |
| EAN or UPC | 29176032745 |

