- Cylindrical Roller Bearing
- 55 mm ID x 100 mm OD x 21 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Outer Ring Width | 21 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 58000 N |
| Limiting Speed - Oil | 7500 rpm |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Capacity | Standard Capacity |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 62500 N |
| End Type | Open End |
| I.D. | 55 mm |
| O.D. | 100 mm |
| Limiting Speed - Grease | 6300 rpm |
| Weight | 1.369 LB |
| EAN or UPC | 29176028267 |

