- Cylindrical Roller Bearing
- 45 mm ID x 85 mm OD x 19 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 45 mm |
| O.D. | 85 mm |
| Enclosure | Open |
| Static Load Rating [Max] | 47000 N |
| Dynamic Load Rating | 46000 N |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 9000 rpm |
| Outer Ring Width | 19 mm |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Limiting Speed - Grease | 7500 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| End Type | Open End |
| Weight | 0.929 LB |
| EAN or UPC | 29176032707 |

