- Cylindrical Roller Bearing
- 35 mm ID x 72 mm OD x 17 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 9500 rpm |
| Outer Ring Width | 17 mm |
| Dynamic Load Rating | 33500 N |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 31500 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Limiting Speed - Oil | 11000 rpm |
| End Type | Open End |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision Ground | Yes |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| I.D. | 35 mm |
| O.D. | 72 mm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Weight | 0.655 LB |
| EAN or UPC | 29176032677 |

