- Cylindrical Roller Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Capacity | Standard Capacity |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Enclosure | Open |
| Limiting Speed - Grease | 11000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| End Type | Open End |
| O.D. | 62 mm |
| Dynamic Load Rating | 23500 N |
| Precision Ground | Yes |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 30 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 21500 N |
| Limiting Speed - Oil | 13000 rpm |
| Weight | 0.454 LB |
| EAN or UPC | 29176032660 |

