- Cylindrical Roller Bearing
- 25 mm ID x 52 mm OD x 15 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| Limiting Speed - Grease | 13000 rpm |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| O.D. | 52 mm |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Capacity | Standard Capacity |
| End Type | Open End |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Ground | Yes |
| Dynamic Load Rating | 17700 N |
| Outer Ring Width | 15 mm |
| I.D. | 25 mm |
| Static Load Rating [Max] | 15700 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Oil | 16000 rpm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Weight | 0.293 LB |
| EAN or UPC | 29176032653 |

