- Cylindrical Roller Bearing
- 20 mm ID x 47 mm OD x 14 mm Wide
- Removable Outer Ring - Straight
- Pressed Steel Cage
- Standard Capacity
description
- Cylindrical roller bearings are designed to carry heavy radial loads and are suitable for high speed applications. Their rolling elements are ground to provide maximum contact with the raceway and are precisely crowned to avoid edge loading due to shaft misalignment.
| I.D. | 20 mm |
| End Type | Open End |
| O.D. | 47 mm |
| Limiting Speed - Grease | 15000 rpm |
| Outer Ring Width | 14 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Oil Hole | w/o Oil Hole |
| Bore Type | Round Bore, Metric Type |
| Limiting Speed - Oil | 18000 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Static Load Rating [Max] | 12700 N |
| Precision Ground | Yes |
| Capacity | Standard Capacity |
| Dynamic Load Rating | 15400 N |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Tolerance | Iso Class 0 (RBEC 1) |
| Bearing Design | Removable Outer Ring – Straight |
| Enclosure | Open |
| Weight | 0.243 LB |
| EAN or UPC | 29176051340 |

