- Single Row Radial Bearing
- 90 mm ID x 190 mm OD x 43 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Single Shield |
| Limiting Speed - Grease | 3400 rpm |
| Seal Material | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. | 190 mm |
| Static Load Rating [Max] | 161000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 4000 rpm |
| icNumber | 7702499 |
| Dynamic Load Rating | 158000 N |
| Cage Type | Metal |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Width | 43.000 mm |
| Corner Radius [Min] | 3 mm |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 43 mm |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision | Standard |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| I.D. | 90 mm |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 12.001 LB |
| EAN or UPC | 29176000201 |

