- Single Row Radial Bearing
- 85 mm ID x 180 mm OD x 41 mm Wide
- Maximum Capacity
- Open
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Dynamic Load Rating | 147000 N |
| Static Load Rating [Max] | 145000 N |
| Cage Material | Pressed Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Limiting Speed - Oil | 4300 rpm |
| Material | Steel |
| icNumber | 7702543 |
| Limiting Speed - Grease | 3600 rpm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Corner Radius [Min] | 3 mm |
| Outer Ring Width | 41 mm |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Width | 41.000 mm |
| O.D. | 180 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 85 mm |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 10.141 LB |
| EAN or UPC | 29176028236 |

