- Single Row Radial Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Capacity | Maximum Capacity |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Precision | Standard |
| Width | 39.000 mm |
| Seal Material | Metal |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| icNumber | 7700365 |
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Static Load Rating [Max] | 130000 N |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Pressed Steel |
| I.D. | 80 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Double Shielded |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 170 mm |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Dynamic Load Rating | 136000 N |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Weight | 8.598 LB |
| EAN or UPC | 29176032615 |

