- Single Row Radial Bearing
- 80 mm ID x 170 mm OD x 39 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Outer Ring Width | 39 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 4500 rpm |
| Ball Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| I.D. | 80 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Single Shield |
| Width | 39.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 136000 N |
| Static Load Rating [Max] | 130000 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| O.D. | 170 mm |
| Seal Material | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Grease | 3800 rpm |
| Weight | 8.708 LB |
| EAN or UPC | 29176000195 |

