- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 160 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Width | 37.000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 116000 N |
| icNumber | 7697928 |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| I.D. | 75 mm |
| Precision | Standard |
| Seal Material | Metal |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Contact Angle | 0° |
| Dynamic Load Rating | 126000 N |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| Weight | 7.275 LB |
| EAN or UPC | 29176032592 |

