- Single Row Radial Bearing
- 75 mm ID x 160 mm OD x 37 mm Wide
- Maximum Capacity
- Single Shield
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Rows of Balls | Single |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| I.D. | 75 mm |
| Corner Radius [Min] | 2.1 mm |
| O.D. | 160 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 37 mm |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 126000 N |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7702496 |
| Limiting Speed - Grease | 4000 rpm |
| Enclosure | Single Shield |
| Ball Material | Steel |
| Limiting Speed - Oil | 5000 rpm |
| Width | 37.000 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Cage Type | Metal |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 116000 N |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 7.606 LB |
| EAN or UPC | 29176036804 |

