- Single Row Radial Bearing
- 30 mm ID x 62 mm OD x 16 mm Wide
- Maximum Capacity
- Double Shielded
description
- Maximum capacity bearings are filling slot type bearings used in applications involving heavy radial loads and low speeds where thrust loads are comparatively low.They incorporate filling slots in the inner and outer rings so they can be loaded with additional balls for greater capacity.
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Width | 16.000 mm |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 16300 N |
| Enclosure | Double Shielded |
| Seal Material | Metal |
| Corner Radius [Min] | 1 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Limiting Speed - Oil | N/A |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 21000 N |
| O.D. | 62 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Limiting Speed - Grease | 10000 rpm |
| Cage Material | Pressed Steel |
| Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| icNumber | 7697918 |
| I.D. | 30 mm |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 16 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.474 LB |
| EAN or UPC | 29176027925 |

