- Spring Actuated, Air Return
- High Coefficient Facing
- 727.00 hp Peak Thermal Input
- 80.0 psi Max Pressure
- 1,000 rpm Max
applications
- Heavy-duty industrial applications requiring high torque and low inertia
features
- Hub provided loose for machining
- Spring engaged
- Quad interface
- Shaft mounted
- Straight bore
- Brake with up to 164,800 in lb of torque
- Air is supplied directly at cylinder air inlets
- Air released
- Available in disc sizes from 11.500" to 25.000"
- Available with either standard or high coefficient friction facings
- Bore sizes range up to 6.000"
- Four interface surfaces
- O-ring sealed piston and cylinder design reduces maintenance costs
- Rugged design ensures long product life
- Speeds up to 2,200 rpm
- Spring-engaged
- Static torque ratings up to 164,800 in lb
- Thermal horsepower values up to 14.7
- Through-shaft or shaft-end mounted
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Control Accessories | 170012, 170013, 170014, 170017, 170020, 170021, 170023, 170024, 939101, 939201, 939400, 940001, 940425, 945125 |
| Family Name | Multiplate Brakes |
| Product Category | Shaft Mounted Spring Engaged Brakes |
| Recommended Control Kits | 940019, 940020 |
| Approximate Brake Facing Life In Work Energy | 3.428452e+010 lbf ft |
| Approximate Brake Facing Life | 18400 hp-hr |
| Brake Facing Type | High Coefficient |
| Brake Facing Effective Area | 808 in2 |
| Open Or Enclosed Design | Open |
| Bore Range [Max] | 6.5 in |
| Inside Dia. | N/A |
| Finish | Black Oxide |
| Type | Element |
| Bushing Series | RSB |
| Brake Heat Sink Capacity | 2920000 lbf ft |
| Maximum Pressure | 80 psi |
| Port or Hose Size | 0.500 NPT |
| Main Category | Brakes |
| Maximum Brake Continuous Thermal Dissipation | 14.7 hp |
| Brake Facing Edge Color Code | Purple |
| Bore Style | Unfinished Pilot Bore |
| Manufacturer Family | Model QFB 2500-H, Quad Faced, Spring Engaged, Plate Brake, (HICO Facing), Model QFE 2500-H Quad Faced Plate Brake |
| Kits | 964026, 964038 |
| Maximum Static Brake Torque | 164800 in lb |
| Brake Peak Thermal Input Rate | 727 hp |
| Model | QFB-2500 |
| Actuation/Return | Spring/Air |
| Bore Range [Min] | 3.5 in |
| Bushing Type | Unfinished Pilot Bore |
| Photo | DFB |
| Weight | 848.0 LB |
| EAN or UPC | 662284169837 |

